Prof.Dr. Ekmel ÖZBAY
Prof. Dr. Ekmel Özbay 1966 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Türkiye birincisi olarak kazandığı Ankara Fen Lisesi’nde okudu. 1983 senesi Üniversite Seçme ve Yerleştirme sınavında Türkiye birincisi olarak ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazandı. 1987 yılında ODTÜ’den mezun olduktan sonra gittiği Stanford Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1989 yılında Master, 1992 yılında doktora derecesini aldı.

1995 yılında Türkiye’ye dönen Ekmel Özbay Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2001 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli üyeliğine seçildi. Ekmel Özbay Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Bilkent Fizik Bölümünde öğretim üyesi ve Bilkent-NANOTAM ve BİLUZAY araştırma merkezlerinin başkanıdır.

Ekmel Özbay’ın uluslararası hakemli (SCI) dergilerde yayınlanmış 360 bilimsel makalesi vardır. Bu yayınlara 10,000’ün üzerinde atıf almıştır. SCI yayınlanan makalelerinin h-indeks değeri 46’dir. Science dergisinde 2006 yılında yayınlanan makalesi Türkiye’den bu dergide yayınlanan tek davetli makaledir ve bu makale şimdiye kadar 1750+ atıf alarak Türkiye’den yayınlanan makaleler arasında en çok atıf alan makale olma başarısını göstermiştir. Ekmel Özbay’ın danışmanlığında doktorasını alan araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletlerinin saygın üniversitelerinde (Harvard, MIT, Caltech, Stanford gibi) doktora sonrası araştırma çalışmaları yapmaktadırlar. Bilkent-NANOTAM bünyesinde tamamlanmış ve devam eden 30 bilimsel araştırma projesinin yürütücüsüdür.

Ekmel Özbay’ın çalışmaları pek çok yurt içi ve yurt dışı ödüle layık görülmüştür. 1995 Parlar Vakfı Bilim adamı ödülü, 1996 Tugaç Vakfı Teknoloji Geliştirme ödülü, 1997 TÜBİTAK Genç bilim adamı ödülü, 2011 Türk Fizik Derneği Bilim ödülü, 1998 Sedat Simavi Bilim ödülleri ile 1997 yılında Amerikan Optik Kurumunun (OSA-Optical Society of America) Adolph Lomb madalyasını aldı. Ekmel Özbay nanoplazmonik aygıtlar üzerine yaptığı çalışmalar ile 2006 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazandı. 2005 yılında Avrupa Birliği’nin (AB’nin) verdiği en büyük bilim ödülü olan Descartes Bilimsel Araştırma Ödülünü kazandı. Türkiye’den bu ödülü alan ilk araştırmacı olma başarısını gösteren Prof. Özbay bu ödülü negatif metamalzemeler üzerine yaptığı çalışmalar ile almıştır.Prof. Dr. Ömer SOYKASAP
Ömer Soykasap 1968 yılında Afyonkarahisar’da doğdu. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak Mühendisliği Bölümü’nde lisans, 1992 yılında yüksek lisans dereceleri aldı. 1992-1999 yılları arasında aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1992-1993 yılları arasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı desteği ile İspanya’da CASA Uçak Firmasında Ar-Ge eğitimi faaliyetlerine katıldı. 1996 tarihinde yine Savunma Sanayi Müsteşarlığı desteği ile ABD’de Georgia Institute of Technology, School of Aerospace Engineering’de doktora çalışmalarına başladı. 1999 yılında doktorasını tamamlayarak yurda döndü. 1999-2002 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölümü’nde önce öğretim görevlisi sonra Yrd. Doç. olarak çalıştı. 2002-2005 yılları arasında Cambridge Üniversitesi, Mühendislik Bölümü’nde uzay yapılarının tasarım ve analizi ile ilgili çeşitli projelerde doktora sonrası araştırıcı olarak çalıştı. 2005-2006 yıllarında Afyon Kocatepe Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölümü’nde Yrd.Doç. olarak çalıştı. 2006 yılında doçent ünvanı aldı. Teknik Eğitim Fakültelerinin kapatılarak Teknoloji Fakültesine dönüştürülmesi üzerine, 2010-2011 yılında Teknoloji Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümüne katılmış ve bölüm başkan vekili olarak çalışmıştır. 2011 yılından itibaren AKÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde müdür olarak ve Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. 2012 yılında Mühendislik Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nde profesör olmuştur.

Prof. Dr. Hasan MANDAL
1965 yılında Eskişehir'de doğan Hasan Mandal, 1987 yılında ODTÜ, Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden Lisans derecesini, 1992’de Newcastle Üniversitesi’nden Doktora unvanını almıştır. Dr. Mandal, 1992-1994 yıllarında Newcastle Üniversitesinde araştırma asistanı ve 1997-1998 yılları arasında Alexander von Humboldt Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile Karlsruhe Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak çalışmıştır.

1994 yılında Anadolu Üniversitesi, Seramik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 1996’da Doçent, 2001’de Profesör unvanını almıştır.

Prof. Mandal’ın 70’i SCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 125’ün üzerinde eseri bulunmaktadır ve bu eserlerine 900 den fazla atıfta bulunulmuş olup h faktörü 15'dir. Kendisinin editörü olduğu 5 adet kongre bildiriler kitabı mevcuttur ve ayrıca 6 adette uluslararası kapsamda patenti bulunmaktadır. Prof. Mandal, arasında TÜBİTAK Bilim Ödülü dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde 20 farklı ödüle layık görülmüştür.

6000 üyeye sahip Avrupa Seramik Derneği’nde Daimi Yönetim Kurulu ve Konsey Üyelikleri, Uluslararası Seramik Federasyonu Konsey Üyeliği görevlerinde bulunan Prof. Mandal, merkezi İngiltere de bulunan Dünya İnovasyon Vakfına (WIF) danışmanlık yapmaktadır. Kendisi yakın zamanda Dünya Seramik Akademisine (WAC) üye seçilmiş olup WAC’ın tek Türk üyesidir.

Prof. Mandal, 15 Mart 2011 tarihinden itibaren Anadolu Üniversitesinden ayrılarak Sabancı Üniversitesinde, Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü, Ocak 2012 itibaren de aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak da görev yapmaktadır.

Prof. Mandal, halen YÖK-Bologna Uzmanları Ulusal Takım Koordinatörlüğü; GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Üyeliği, İnovent A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, ÜSİMP (Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu) Başkan Yardımcılığı, TÜBİTAK, Teknoloji Transferi Mekanizmaları Destekleme Grubu (TEMEG) Yürütme Kurulu Üyeliği, Avrupa Seramik Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunmaktadır. Ayrıca Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde, Üniversiteden diğer 3 öğretim üyesi ile birlikte kurulan MDA İleri Teknoloji Seramikleri Ltd. şirketinin kurucu üyesidir.


Doç. Dr. Ferhat KADIOĞLU
Dr. Ferhat KADIOĞLU, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak başlamadan önce, 2004-2011 yılları arasında sırasıyla, Devlet Planlama Teşkilatı AB Eğitim Programlarında uzman olarak çalıştı, Oxford Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışma yaptı, TÜBİTAK’ta başuzman olarak çalıştı ve son olarak özel şirketlerde danışmanlık hizmeti verdi. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını 2000 yılında Bristol Üniversitesi’nde, lisans derecesini ise 1994 yılında Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Dr. KADIOĞLU, SAMPE ve Materials Institute üyesidir.

Yrd. Doç. Dr. Murat DEMİRAL
Dr. Demiral Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2005 yılında, Yüksek Lisans derecesini ise Münih Teknik Üniversitesi’nden 2007 yılında almıştır. 2012 yılında Doktora derecesini aldığı Loughborough Üniversitesi’nde, doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başlamış akabinde ise buradaki çalışmalarını Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde devam ettirmiştir. Dr. Demiral Temmuz 2014 tarihi itibari ile Türk Hava Kurumu Üniversitesinde çalışmaktadır.

Ufuk YAVUZ
1980 yılında Bafra’da doğan Ufuk Yavuz, lisans eğitimini 2002’de İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliğinde, yüksek lisans eğitimini 2005 yılında Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü Tasarım ve İmalat Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır.
Çalışma Alanları:
Ticari Uçakların Yolcu Koltuk Sistemleri
• Uçakların Kabiniçi Sistemler
• Otomotiv Egzoz Sistemleri
• Uçak Motor ve Yakıt Sistemleri
• Araçlarda Isıtma ve Soğutma Sistemleri
• Şanzıman ve Vites Sistemleri
• Sac Şekillendirme
• Optimizasyon
• Sonlu Elemanlar Analizi (Statik & Dinamik Sistem Analizleri)

UÇAK KOLTUK ÜRETİMİ SAN. VE TİC. A.Ş. (Kocaeli)
Sertifikasyon ve Konfigürasyon Şefi, Mühendislik Müdürlüğü
HABOM A.Ş. (Istanbul)
Kıdemli Dizayn Mühendisi, Tasarım Geliştirme ve Projeler Müdürlüğü
BOSAL - MİMAYSAN A.Ş. (Kocaeli)
AR-GE Mühendisi, Mühendislik Müdürlüğü
SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİK VE TİCARET A.Ş. (Ankara)
Uzman Sertifikasyon Mühendisi, Sertifikasyon Müdürlüğü
FORD OTOSAN A.Ş. (Kocaeli)
AR-GE Mühendisi, Gebze Mühedislik Merkezi
GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (Kocaeli)
Araştırma Görevlisi, Tasarım ve İmalat Mühendisliği Bölümü
Özet
Doç. Dr. Melih PAPİLA
Melih Papila Lisans ve Y.Lisans derecelerini 1990 ve 1995 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği Bölümünden aldı. 1992 yılında İspanya nın CASA firmasında yapısal test biriminde mühendis olarak eğitim/görev aldı. 1993-1997 arasında Roketsan’ da Ar-Ge mühendisi olarak yüksek performans yapısal kompozitler konusunda çok-ulus ve kuruluşlu bir araştırma ve teknoloji projesinin fiili yürütücülüğünü yerine getirdi. Dr. Papila Havacılık ve Uzay Mühendisliği dalında doktora derecesini Florida Üniversitesi’ nde Çok-disipliner ve Yapısal Eniyileme grubundaki çalışmalarıyla 2001 yılında aldı.

Doç. Dr. Papila halen Sabancı Üniversitesi (SÜ) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programında öğretim üyesidir. 2004 yılında SÜ’ ne katılımından once Florida Üniversitesi, Disiplinlerarası Mikrosistemler ve Çok-disipliner ve Yapısal Eniyileme gruplarında eş zamanlı doktora sonrası pozisyonlarında bulunmuştur (2002-2004). Dr. Papila AB 7. Çerçeve Marie Curie “International Outgoing Fellowship” kazanmıştır. Stanford Üniversitesi, Havacılık Bölümü kompozit tasarımı grubunda ziyaretçi profesör olarak bulunmuştur (2010-2012).

Dr. Papila’ nın uzmanlık alanları deneysel tasarım ve vekil modelleme, gelişmiş kompozit malzemeler ve yapıların üretimi, testleri, analiz ve tasarımıdır. Güncel araştırmaları nano-ölçekli malzememelerin kompozitlerin uygulamalı makro dünyasına entegrasyonu odaklı olarak, yüksek performans kompozitlerin çok-ölçekli mühendisliğini kapsamaktadır.Özet


Fatma ÇALIŞKAN
1970 yılında Niğde’de doğdu. 1989 yılında Gazi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1990-1995 yılları arasında PTT Ankara Bölge Müdürlüğü Santral Proje ve Yatırım Grup Başmühendisliği’nde Kontrol Mühendisi olarak görev yaptı.

• Türkiye genelinde telefon numaralarının 10 rakama geçirilmesi ve kod planının değiştirilmesi çalışmalarında görev aldı.
• Telefon santrallerinin hizmete verilmesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi, telefon numaralarına ait numara serilerinin çıkarılması ve takibi, Ankara’daki Uluslararası, Şehirlerarası, TANDEM ve sayısal LOCAL santrallerin Translationlarının, X-Bar santrallerin bağlantı şemalarının hazırlanması çalışmalarını yürüttü.

1995-2000 yılları arasında Türk Telekom Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nda Başmühendis olarak görev yaptı.

• Çeşitli Bilgi İşlem projelerinin etüd, ihale ve hayata geçirilmesi süreçlerinde,
• Türk Telekom İl Tahakkuk (İLSİS), Merkezi Tahsilat Sistemi (MTS), Telefon Müdürlükleri Otomasyon Sistemi (TEMOS), Telekom Otomasyon Sistemleri (OSİS), Muhasebe Otomasyon Sistemi, Türk Telekom Santral Yerel Alan Ağ Sistemi ve Sesli Yanıt Sistemi gibi projelerde görevler aldı.

2000 yılında Türk Telekom Genel Müdürlüğü’nden ayrılarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’na geçti.

2000-2012 yılları arasında T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nda Mühendis ve Muhabere ve Elektronik Dairesi Başkanı olarak görev yaptı.

• Türk Boğazları Gemi Trafik ve Yönetim Bilgi Sistemi -VTMIS Projesinde Daire Başkanlığı esnasında proje yöneticiliği yaptı.
• Türk Denizlerinde seyreden Gemilere ait bilgilerin izlenmesini amaçlayan Otomatik Tanımlama Sistemi-AIS kurulması projesinde,
• AIS Haberleşme Alt Yapısı Hizmet Alımı İhalesi, kurulumu ve hayata geçirilmesi çalışmalarında,
• Gemi İnşa Sektörü ile ilgili Avrupa Birliği Mevzuatı uyumlaştırma çalışmalarında görev almıştır.

2012 yılından itibaren de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde Ar-Ge Destekleri ve Endüstriyel İlişkiler Dairesi Başkan Vekili olarak halen görev yapmaktadır.Aysun DOĞANGÜN AKIN
1996 yılında ODTÜ Kimya Bölümünden mezun olan Aysun DOĞANGÜN AKIN, 2000 yılında aynı okuldan MSc diplomasını almıştır. 1999 yılından bu yana TAI’de görev yapmaktadır. Uçak yapılarında kullanılan kompozit malzemeler, fonksiyonel ve kozmetik boyalar, sızdırmazlık malzemeleri gibi metal olmayan malzemelerde ve korozyondan korunması kapsamında metal malzemelerin yüzey işlemleri alanında uzmanlaşmıştır.

1984 yılında F-16 uçaklarının üretimi ile faaliyetlerine başlamış olan TAI, Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur. 2005 yılında TAI’nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Pek çok özgün projesi olan TAI, havacılık ve uzay sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.
Doç. Dr. Demirkan ÇÖKER
Doç. Dr. Demirkan Çöker ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi ve ODTÜ/RÜZGEM’de Yapısal Mekanik ve Malzeme Laboraturvarının direktörü olarak çalışmktadır. 2009-2012 yılları arasında bölüm başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Lisans derecesini ODTÜ Havacılık Mühendisliğinden birinci olarak almıştır. Yüksek lisans derecelerini Dayton Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Wright State Üniversitesi Uygulamalı Matematik alanlarında almıştır. Doktora derecesini Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden (Caltech), Havacılık Mühendisliği anadalında ve jeofizik yandalında almıştır. Doç. Dr. Çöker mezuniyetten sonra, kariyerine UDRI ve Wright Laboratuvarları malzeme laboratuvarında araştırma mühendisi olarak başlamıştır. Burada Hipersonik Uçak projesi için yüksek ısılarda yeni malzemelerin yorulması üzerinde çalışmıştır. Caltech’de doktora çalışmalarını kompozitlerin dinamik kırılması üzerine gerçekleştirmiştir. Doktora sonrası çalışmalarını 2001- 2004 yılları arasında Brown Üniversitesinde dinamik sürtünme modellemesi üzerine yapmış, 2004-2008 yılları arasında Oklahoma State Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışmıştır. Aynı zamanda KITP’de, Santa Barbara’da California Üniversitesi’nde ve Lozan’da EPFL’de konuk professor olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Doç. Dr. Çöker’in yorulma, kırılma mekaniği, sürtünme, dinamik kırılma, deneysel mekanik ve sayısal mekanik ve kompozit maddeler üzerine yayımlanmış 24 makalesi, 23 konferans bildirisi, 50’den fazla uluslararası konferans sunumu ve davetli olarak katıldığı 30’dan fazla konuşması bulunmaktadır. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği lisans laboratuarlarının, RUZGEM’de yapı ve malzeme laboratuarlarının, Oklahoma Üniversitesinde ise mikro ve nano mekanik labratuarlarının kurulmasına öncülük etmiştir.


Özet


Dr. Burak GÖZLÜKLÜ
Dr. Burak Gözlüklü Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Makina Mühendisliği bölümünden anadal ve Malzeme Mühendisliğinden yandal yaparak 2006 yılında mezun olmuştur. Aynı bölümde yüksek lisans çalışmalarını devam ettirmiş ve aynı zamanda Limak Holding bünyesindeki Aero-Limak firmasında yapısal analiz mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2007 yılında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI)’ye transfer olmuştur. Burada geliştirme tasarımı projeleri olan Airbus A400M gövde, Boeing B787 kargo bariyeri ve AB 6. Çerçeve programı İleri Düşük Maliyetli Havacılık Yapıları (ALCAS) projelerinde çalışmıştır. 2009 yılını takiben, Airbus A350 kanatçıkları projesinde lider yapısal analiz mühendisi olarak görev almıştır. Paralelinde, ODTÜ-Havacılık ve Uzay mühendisliğinde, “Delaminasyona Karşı Güçlendirilmiş Kompozit Dirsek Yapıları” SANTEZ projesi kapsamında Doç. Dr. Demirkan Çöker ile birlikte doktora çalışmalarını yürütmüştür. 2014 yılındaki mezuniyeti takiben, Burak Gözlüklü ileri kompozit laminatlardaki dinamik delaminasyonun modellenmesi ve yeni kanatçık tasarım konseptleri üzerine 4 uluslararası makale ve 22 uluslararası bildiri yayınlamıştır. 2013’den bu yana, TAI Helikopter Bölümünde “Kompozit Teknolojileri” grubundan sorumlu uzman mühendis olarak çalışmaktadırÖzet

Yrd. Doç. Dr. Hülya CEBECİ
Dr. Hülya Cebeci, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak Mühendisliği bölümünde Mart 2013 yılından beri yardımcı doçent olarak çalışmaktadır. Dr. Cebeci, lisans derecesini İTÜ Uzay Mühendisliği bölümünden 2003 yılında, yüksek lisans derecesini ise İTÜ Polimer Bilimi ve Teknolojisi programından 2006 yılında almıştır. Doktora çalışmalarına 2006 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Programında başladıktan sonra 2007-2010 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Prof. Brian L.Wardle (Department of Aeronautics and Astronautics) gözetiminde karbon nanotüplerin kimyasal buhar biriktirme ile üretimi, karakterizasyonu ve karbon nanotüp katkılı melez nanokompozitlerin üretilmesi, çok fonksiyonluluk özelliklerinin belirlenmesi gibi konularda çalışmalarını tamamlamıştır. Doktora derecesini 2011 yılında almış ve Uçak Mühendisliği (İTÜ) bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Doktora süresi ve sonrasında TÜBİTAK, Tinçel Vakfı, NECST Konsorsiyum (MIT, Amerika) gibi kurumlardan burs almıştır. 2012 yılında İTÜ Rektörlüğü yaz dönemi bursu ile ziyaretçi araştırmacı olarak “Center for Materials Science Engineering” (MIT) ve “The Center for Engineering in Medicine”, Harvard Universitesi-Massachusetts General Hastanesi’nde “High Def Nanomaterials: New Routes to 3D Hierarchical Nanostructured Materials and Devices” başlıklı projede çalışmıştır. Dr. Cebeci yayınlanmış iki patent başvurusuna, uluslararası hakemli dergilerde (Advanced Materials, Composites Science and Technology, Applied Materials and Interfaces, Applied Physics Letters gibi dergilerde) 12 yayına ve 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası konferans sunumuna sahiptir.

Dr. Cebeci’nin araştırma alanları karbon ve bor nanoyapıların üretimi ve bu yapılar kullanılarak üretilen kompozitler ve çok fonksiyonlu yapıların özelliklerinin incelenmesidir. Özellikle nano-yapıların eklendiği kompozitlerde yapısal sağlık taraması ve kendi kendini yenileyebilen nanokompozitler de ilgi alanları dahilindedir. Araştırma laboratuvarında üç adet TÜBİTAK araştırma projesini ve bir adet uluslararası destekli uçaklarda hava kalitesini geliştirme çalışmaları (Boeing Co.) yapmaktadır. Dr. Hülya Cebeci 2014 yılı İTÜ-Boeing Yurtdışı Çalışmalarını destekleme bursunu almıştır.


Özet

Tuğrul ERTEKİN
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1995 yılında lisans, 1998 yılında “Haberleşme” alanında yüksek lisans derecesini aldı. 1995-2001 yılları arasında Aselsan’da çeşitli projelerde analog ve sayısal donanım tasarımı yaptı. 2001-2004 yılları arasında İngiltere’de Matsushita Mobile Communication Development of Europe firmasında “3G Dual Mode Baseband Chipset Design” projesinde DSP sürücü yazılım,test ve sistem mühendislikleri görevlerinde bulundu. 2004 yılından itibaren Aselsan’da HF telsiz, tanıma tanıtma sistemleri ve görev yükü projelerinde temelbant haberleşme ve sinyal işleme tasarımlarında yer aldı. 2009-2014 yılları arasında Türkiye’nin ilk GEO Görev Yükü (İşlemsel EHF Görev Yükü) Mühendislik Modeli tasarımında temelbant alt sisteminin teknik sorumluluğu üstlendi. Halen Aselsan’da HBT sektöründe Uydu Teknolojileri Tasarım Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Engin GÜÇLÜ, Atanmış Mühendislik Temsilcisi; Federal Aviation Administration
Engin Güçlü, uçak yapisal, carpisma dayanikliligi, uçak bakim, ve Part 21, 23, 25, 121, 135, ve 145 sertifikasyon alanlarinda kapsamli deneyimiyle, FAA’nın bir Atanmış Mühendislik Temsilcisidir (DER- Designated Engineering Representative). FAA adına görevi major tamirler, major değişiklikler, yapısal tasarım ve üretim, yapısal analiz, yanmazlık ve carpisma dayanikliligi konularında her türlü onay otoritesini içerir. Engin Güçlü, 28 yıllık stres, yorulma ve hasara tolerans, yapısal tasarım ve tamir tecrübesine sahiptir. Tip sertifikasyonu (TC), Tamamlayici Tip sertifikasyonu (STC), Teknik Standard Emir (TSO) ve Parca Uretim Yetkisi dizayn (PMA design) alinma sertifikasyon prosesleri konularında uzmandir. Yeni uçak tasarimindan, nakliye uçak dönüşümleri, kabin içi konfigürasyona, ağır gövde değişikliklerinden küçük komponent iyileştirmelerine kadar çeşitli konularda tasarım onay süreçlerine dahil olmuştur. Yaslanan Ucak filolarinin getirmiş olduğu yapisal sorunlar, bu filolar üzerinde geçmişte yapilan tamir dizayn uyumluluğu ve bunlarin hasara tolerans analizi ile ilgili kapsamlı bir deneyime sahiptir. Engin Güçlü, üniversitelerde, uçak üreticilerinde ve FAA eğitim sempozyumlarında misafir eğitmenlik yapmaktadır. Ayrıca birçok havayoluna yapısal analiz, metalik ve kompozit tamir tasarımı konularında eğitimler vermektedir.

Özet
Serhan GÖKÇEBAĞ, Proje Yöneticisi, HAVELSAN
Serhan Gökçebağ, Hacettepe elektrik elektronik mühendisliğinden 2000 yılında mezun olmuştur. İş tecrübeleri; Havelsat Proje Yöneticisi, Havelsan A.Ş. Nisan 2014 – Günümüz (6 ay) Ankara, Türkiye; Sistem Baş Mühendisi, HAVELSAN A.Ş. Aralık 2012 – Günümüz (1 yıl 10 ay) Ankara, Türkiye; Sistem Mimarı, HAVELSAN A.Ş. Mart 2011 – Aralık 2012 (1 yıl 10 ay) Ankara, Türkiye; Kıdemli Yazılım Mühendisi, HAVELSAN A.Ş. Ocak 2002 – Şubat 2011 (9 yıl 2 ay) Ankara, Türkiye; Yazılım Mühendisi, HAVELSAN A.Ş. Temmuz 1998 – Aralık 2001 (3 yıl 6 ay) Ankara, TürkiyeYrd. Doç. Dr. Mustafa KAYA
1977 Ankara doğumlu olan Mustafa Kaya, 2000 yılında lisans derecesi ile mezun olduğu Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Havacılık Mühendisliği Bölümü’nde yedi sene araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Şubat 2008’de tamamladığı doktoradan 1 yıl kadar sonra TÜBİTAK-SAGE’de uzman araştırmacı olarak göreve başlamıştır. 2011 yılında eğitim faaliyetlerine başlayan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin (THKÜ) kurulması ile birlikte TÜBİTAK-SAGE’den ayrılmış ve THKÜ’de öğretim üyesi olmuştur. Mayıs 2011-Mayıs 2013 tarihleri arasında Pilotaj Bölüm Başkanlığı yapmış olan

Dr. Mustafa Kaya, Mayıs 2011’den itibaren Hava Ulaştırma Fakültesi Dekanlığına vekalet etmektedir. Dr. Mustafa Kaya’nın uzmanlık alanları, Aerodinamik, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, Sayısal Yöntemler, Eniyileme, Paralel İşlemler ve Pilotaj Eğitimi konularını içermektedir. İlgilendiği teknik alanlarla ilgili olarak 30’un üzerinde akademik yayını bulunmaktadır